Fyzika (3.A) – Indukčnost cívky
Vytvořeno čtvrtek 9. únor 2012 11:26
Indukčnost cívky
Téma: Určení indukčnosti cívky pomocí střídavého proudu o frekvenci 50 Hz.
Teorie: V obvodu střídavého proudu je impedance Z cívky určena rezistancí R a velikostí induktance XL, která závisí na úhlové frekvenci zdroje a na indukčnosti L. Ze známé hodnoty impedance Z můžeme vyjádřit vztah pro indukčnost cívky L.
Pomůcky: školní rozvod střídavého proudu (12 V, popř. 24 V, 50 Hz), cívka (1200 závitů) s jádrem, reostat 100 Ω a 1200 Ω, multifunkční měřicí přístroje UNIT M3900, RANGE RE330F
Úkoly:
- 1.Změřte odpor cívky R ohmmetrem.
- 2.Sestavte obvod pro měření proudu a napětíobvodu střídavého proudu s cívkou bez jádra. Pomocí reostatu nastavte různé hodnoty proudu a napětí. Zapište do tabulky a vypočítejte impedanci Z cívky.
- 3.naměřených hodnot rezistance R a impedance Z vypočítejte indukčnost L cívky. Stanovte průměrnou hodnotu indukčnosti a odchylku měřeni.
- 4.Uvedená měření a výpočty opakujte pro cívkuI jádrem a pro cívku s uzavřeným jádrem.
Otázky:
- 1.Jak se projevuje indukčnost cívkyobvodu stejnosměrného proudu a jak v obvodu střídavého proudu?
- 2.Na čem závisí indukčnost cívkyobvodu střídavého proudu? Jak tuto vlastnost ovlivňuje jádro cívky?
- 3.Jakých hodnot indukčnosti dosahují cívky bez jádra? Co jsou to tlumivky?
- 4.Prohlédněte si strukturu jádra cívky. Proč je jádro tvořenomnoha vrstev izolovaných plechů?
Závěr:
Porovnejte indukčnost cívky bez jádra, s rovným jádrem tvaru I a s uzavřeným jádrem. Zdůvodněte rozdíl.


